Умови антикорупційної програми Автодім Полтава
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ»АВТОДІМ ПОЛТАВА»
1. ПРИЗНАЧЕННЯ ДОКУМЕНТА
1.1. Антикорупційна програма (далі - «Програма») є комплексом правил, стандартів і процедур щодо виявлення, протидії та запобігання корупції у діяльності ТОВ «ТД «Автодім Полтава» (далі – Товариство). Документ визначає ключові принципи і вимоги, спрямовані на дотримання норм застосовного антикорупційного законодавства Товариством, членами органів управління, працівниками та іншими особами, які можуть діяти від імені Товариства.
1.2. Програма розроблена відповідно до законодавства України, Статутом та іншими внутрішніми документами Товариства з урахуванням вимог загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів.
1.3. Прийняття Програми та здійснення заходів щодо протидії корупції сприяє забезпеченню законності, прозорості та відкритості діяльності Товариства для всіх зацікавлених осіб.
1.4. Програма є відкритим документом та розміщена на офіційному сайті Товариства в мережі Інтернет.
1.5. Програма сформульована з урахуванням тієї обставини, що в Україні та інших країнах світу «корупцією», «корупційними діями», «корупційною діяльністю», як правило, будуть вважатися дача або одержання хабарів, посередництво у дачі або отриманні хабарів, зловживання службовим становищем або повноваженнями, комерційний підкуп, платежі для спрощення формальностей, незаконне використання посадовою особою свого становища для отримання вигоди у вигляді грошей, цінностей, іншого майна, послуг, будь-яких прав для себе або для інших осіб або незаконне надання вигоди або прав цій особі іншими особами.
2. ЦІЛІ ПРОГРАМИ
2.1. Програма розроблена з метою:
2.1.1. Забезпечити відповідність діяльності Товариства вимогам антикорупційного законодавства;
2.1.2. Узагальнити основні вимоги діючого антикорупційного законодавства, сформулювати правила, стандарти і процедури, яких необхідно дотримуватися;
2.1.3. Мінімізувати ризик залучення Товариства та його співробітників незалежно від займаної посади (далі спільно - «співробітники») в корупційну діяльність;
2.1.4. Встановити обов'язок співробітників Товариства знати і дотримуватися принципів та вимог цієї Програми, ключових норм застосовного антикорупційного законодавства, а також адекватних процедур щодо запобігання корупції.
2.1.5. Сформувати у контрагентів, співробітників та інших осіб однакове розуміння політики Товариства про неприйняття корупції в будь-яких формах і проявах.
3. СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
3.1. Дія цієї Програми поширюється на всіх посадових осіб та співробітників Товариства не залежно від посад, які вони займають, в межах виконання ними своїх обов’язків та/або представництва інтересів Товариства.
3.2. Принципи та вимоги цієї Програми поширюються на контрагентів та представників Товариства, працівників, а також на інших осіб, в тих випадках, коли відповідні обов'язки закріплені в договорах з ними, в їх внутрішніх документах, або прямо випливають із закону.
4. ЗАБОРОНА КОРУПЦІЙНИХ ДІЯНЬ
4.1. Посадові та службові особи Товариства, інші особи, які виконують роботу та перебувають з Товариством у трудових відносинах, зобов’язані:
4.1.1. не вчиняти та не брати участі у вчиненні корупційних правопорушень, пов’язаних з діяльністю Товариства;
4.1.2. утримуватися від поведінки, яка може бути розціненою як готовність вчинити корупційне правопорушення, пов’язане з діяльністю Товариства;
4.1.3. невідкладно інформувати директора, засновників (учасників) Товариства або особу, відповідальну за реалізацію антикорупційної програми, якщо така призначена, про випадки підбурення до вчинення корупційного правопорушення, пов’язаного з діяльністю Товариства;
4.1.4. невідкладно інформувати директора, засновників (учасників) Товариства або особу, відповідальну за реалізацію антикорупційної програми, якщо така призначена, про випадки вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень іншими працівниками Товариства або іншими особами;
4.1.5. невідкладно інформувати директора, засновників (учасників) Товариства або особу, відповідальну за реалізацію антикорупційної програми, якщо така призначена, про виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
4.1.6. під конфліктом інтересів розуміється суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.
4.2. З урахуванням викладеного всім співробітникам Товариства суворо забороняється прямо чи опосередковано, особисто або через посередництво третіх осіб брати участь у корупційних діях, пропонувати, давати, обіцяти, просити і отримувати хабарі або здійснювати платежі для спрощення адміністративних, бюрократичних та інших формальностей в будь формі, в тому числі, у формі грошових коштів, цінностей, послуг чи іншої вигоди, будь-яким особам і від будь-яких осіб чи організацій, включаючи комерційні організації, органи влади та самоврядування, державних службовців, приватних компаній та їх представників.
4.3. Товариство і його співробітники повинні дотримуватися норм антикорупційного законодавства України, загальновизнаних принципів і норм міжнародного права і міжнародних договорів України, а також принципів і вимог цієї Програми, в будь-яких країнах світу.
5. КЛЮЧОВІ ПРИНЦИПИ
5.1. Місія вищого керівництва
Директор Товариства, керівники структурних підрозділів повинні формувати етичний стандарт непримиренного ставлення до будь-яких форм і проявів корупції на всіх рівнях, подаючи приклад своєю поведінкою і здійснюючи ознайомлення з антикорупційною програмою всіх працівників і контрагентів.
У Товаристві закріплюється принцип неприйняття корупції в будь-яких формах і проявах при здійсненні повсякденної діяльності та стратегічних проектів, у тому числі у взаємодії з акціонерами, інвесторами, контрагентами, представниками органів влади, самоврядування, політичних партій, своїми співробітниками, і іншими особами.
Директор Товариства відповідає за організацію всіх заходів, скерованих на реалізацію принципів та вимог антикорупційної програми. Директор Товариства за необхідності може призначити особу, з числа співробітників Товариства, відповідальну за реалізацію антикорупційної програми.
5.2. Періодична оцінка ризиків
Товариство на періодичній основі виявляє, розглядає і оцінює корупційні ризики, характерні для його діяльності в цілому і для окремих напрямків зокрема.
Для ідентифікації ризиків, які можуть постати перед компанією внаслідок порушення антикорупційного законодавства, Товариство може проводити аудит бізнесу. Метою такого аудиту є оцінка діяльності компанії з точки зору настання несприятливих наслідків у контексті антикорупційного законодавства (ймовірності застосування щодо підприємства санкцій або настання репутаційних ризиків). Результати аудиту дозволяють виявити зони підвищеного ризику і розробити ефективний план заходів, направлених на нейтралізацію юридичних і комерційних ризиків компанії.
5.3. Адекватні антикорупційні процедури
Товариство розробляє та впроваджує адекватні процедури щодо запобігання корупції, розумно відповідають виявленим ризикам, і контролює їх дотримання.
5.4. Облік платежів і фінансова звітність
Усі фінансово-господарські операції Товариства відображаються в бухгалтерському обліку відповідно до вимог чинного законодавства та доступні для перевірки відповідно до встановленого законодавством порядку.
5.5. Перевірка контрагентів
Законодавство забороняє компаніям здійснювати корупційні діяння як безпосередньо, так і через третіх осіб. Перевірка ділових партнерів на доброчесність є обов’язком кожного підприємств.
Товариство прагне забезпечити об’єктивний та прозорий процес вибору контрагентів, що дозволить мінімізувати корупційний ризик.
5.6. Інформування та навчання
Товариство розміщує Програму у вільному доступі на корпоративному сайті в мережі Інтернет, відкрито заявляє про неприйняття корупції, вітає і заохочує дотримання принципів і вимог цієї Програми усіма контрагентами, своїми співробітниками та іншими особами.
Товариство сприяє підвищенню рівня антикорупційної культури шляхом інформування працівників, з метою підтримки їх обізнаності у питаннях антикорупційної Програми компанії.
5.7. Моніторинг та контроль
У зв'язку з можливою зміною в часі корупційних ризиків та інших факторів, що впливають на господарську діяльність, Товариство здійснює моніторинг впроваджених адекватних процедур щодо запобігання корупції, контролює їх дотримання, а при необхідності переглядає і вдосконалює їх.
6. ПОДАРУНКИ ТА ПРЕДСТАВНИЦЬКІ ВИТРАТИ
6.1. Подарунки, які співробітники від імені Товариства можуть надавати іншим особам і організаціям, або які співробітники, у зв'язку з їх роботою в Товаристві можуть отримувати від інших осіб і організацій, а також представницькі витрати, в тому числі, витрати на ділову гостинність і просування Товариства, які співробітники від імені Товариства можуть нести, повинні одночасно відповідати п'ятьом критеріям:
1) бути прямо пов'язані із законними цілями діяльності Товариства, наприклад, з презентацією або завершенням бізнес-проектів, успішним виконанням контрактів, або з загальнонаціональними святами, пам'ятними датами, ювілеями;
2) бути розумно обґрунтованими, пропорційними і не бути предметами розкоші;
3) не уявляти собою приховане винагороду за послугу, дію, бездіяльність, потурання, заступництво, надання прав, прийняття певного рішення про угоду, ліцензії, дозвіл і т.п. або спробу вплинути на одержувача з іншої незаконної або неетичної метою;
4) не створювати репутаційного ризику для Товариства, співробітників та інших осіб у разі розкриття інформації про подарунки або представницькі витрати;
5) не суперечити принципам і вимогам цієї Програми, іншим внутрішнім документам Товариства і нормам чинного законодавства.
6.2. Не допускаються подарунки від імені Товариства, його співробітників та представників третім особам у вигляді грошових коштів, як готівки, так і безготівкових, незалежно від валюти.
7. УЧАСТЬ У ПОЛІТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ВЗАЄМОДІЯ З ДЕРЖАВНИМИ СЛУЖБОВЦЯМИ
7.1. Товариство не фінансує політичні партії, організації та рухи в цілях отримання комерційних переваг у конкретних проектах.
7.2. Товариство утримується від оплати будь-яких витрат за державних службовців та їх близьких родичів (або в їхніх інтересах) з метою отримання комерційних переваг в конкретних проектах Товариства, в тому числі витрат на транспорт, проживання, харчування, розваги, PR-кампанії і т.п., або отримання ними за рахунок Товариства іншої вигоди.
8. ВЗАЄМОДІЯ З СПІВРОБІТНИКАМИ
8.1. Товариство вимагає від своїх співробітників дотримання цієї Програми, інформуючи їх про ключові принципи, вимоги та санкції за порушення і включаючи їх у посадові обов'язки працівників.
8.2. Для формування належного рівня антикорупційної культури з співробітниками проводиться ознайомлення з положеннями цієї Програми та пов'язаних з нею документів.
8.3. Будь-який співробітник або інша особа в разі появи сумнівів у правомірності або відповідності цілям, принципам і вимогам Програми своїх дій, а також дій, бездіяльності або пропозицій інших співробітників, контрагентів чи інших осіб, які взаємодіють з Товариством, може повідомити про це своєму безпосередньому керівнику та/або особі, відповідальній за реалізацію антикорупційної програми, який, при необхідності, надасть рекомендації та роз'яснення щодо ситуації, що склалася.
8.4. Товариство заявляє про те, що на жодного співробітника не буде накладено санкції (у тому числі звільнення, позбавлений премії, зниження по посаді), якщо він повідомив прo передбачуваний факт корупції, або якщо він відмовився від пропозиції дати або отримати хабар, зробити комерційний підкуп або надати посередництво в хабарництві, в тому числі, якщо в результаті такої відмови у Товаристві виникла упущена вигода чи не було отримано комерційні та конкурентні переваги.
9. КОНТРАГЕНТИ
9.1. Товариство прагне мати ділові відносини з контрагентами, що підтримують вимоги антикорупційного законодавства та / або контрагентами, які декларують неприйняття корупції.
9.2. Товариство заявляє, що відмовляється від стимулювання яким-небудь чином працівників контрагентів, в тому числі шляхом надання грошових сум, подарунків, безоплатного виконання на їх адресу робіт (послуг) та іншими, не зазначеними тут способами, що ставить працівника контрагента в певну залежність і спрямованого на забезпечення виконання цим працівником будь-яких дій на користь Товариства.
9.3. Товариство докладає розумні зусилля, щоб мінімізувати ризик ділових відносин з контрагентами, які можуть бути залучені в корупційну діяльність, для чого проводиться перевірка терпимості контрагентів до хабарництва, у тому числі перевірка наявності у них власних антикорупційних процедур або програм, їх готовності дотримуватися вимог цієї Програми і включати в договори антикорупційні умови (застереження), а також надавати взаємне сприяння для етичного ведення бізнесу та запобігання корупції.
10. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕВИКОНАННЯ (НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ) ЦІЄЇ ПРОГРАМИ
10.1. Керівництво компанії і співробітники всіх структурних підрозділів Товариства, незалежно від займаної посади, несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
10.2. Товариством по кожній розумно обґрунтованою підозрі або встановленим фактом корупції будуть ініціюватися службові розслідування в рамках, допустимих чинним законодавством.
10.3. Особи, винні в порушенні вимог антикорупційного законодавства, можуть бути притягнуті до відповідальності за ініціативою Товариства, правоохоронних органів чи інших осіб у порядку та на підставах, передбачених законодавством України, внутрішніми актами Товариства та трудовими договорами (контрактами) Товариства.
11. ВНЕСЕННЯ ЗМІН
11.1. В Програму можуть бути внесені зміни, уточнення та доповнення у зв’язку:
- зі зміною вимог та положень чинного законодавства України;
- з виявленням недостатньо ефективних положень Програми;
- з настанням інших випадків, які викликають необхідність актуалізувати положення Програми.
11.2. Зміни в Програму вносяться наказом за результатами їх обговорення з співробітниками Товариства.